תיאום-תורים-למאבחנים-פורטל-קשב-וריכוז
תור למומחה מומלץ

מערכת תיאום תורים

אריאלה לבנה – קשיי ויסות חושי

תוכן עניינים

מומחה-קשב-וריכוז (1)

קשיי וויסות חושי כגורמים להפרעת קשב וריכוז

הפרעת קשב וריכוז הינה הפרעה עמה מתמודדים ילדים, בני נוער ומבוגרים רבים. ההפרעה מתאפיינת בקשיי למידה ותפקוד על רקע של קשיי ריכוז ((ADD, כאשר במקרים רבים נלווית להפרעה תנועתיות יתר או היפראקטיביות ((ADHD
הפרעת קשב וריכוז, עם או בלי תנועתיות יתר, הינה אחת ההפרעות ההתנהגותיות השכיחות ביותר בילדות – בין 10%-15%. כ- 25% מהסובלים מהפרעות קשב וריכוז סובלים גם מלקויות למידה.
כאשר מתעורר חשד להפרעת קשב וריכוז מופנים הורי הילד לאבחון ההפרעה ע”י נוירולוג או פסיכיאטר. האבחון מבוסס על תצפית (רלוונטי במקרה של היפראקטיוויות ניכרת), תשאול המטופל, ההורים והצוות החינוכי וכן על מבחני התפקוד המתמשך, CPT– Continuous Performance Test (כדוגמת בדיקת TOVA). חשוב לציין כי אין בבדיקות הקונבנציונליות כדי לתת תשובה חד משמעית לגבי מקור ההפרעה.
להפרעת קשב וריכוז יכולים להיות גורמים שונים, כאשר אין בבדיקות הקונבנציונליות התייחסות לגורמים הללו, אלא לסימפטומים. דרך הטיפול הקונבנציונלית המוצעת היא הטיפול התרופתי.
במקרים רבים, מגיעים אלינו לקליניקה מטופלים שלמרות הטיפול התרופתי, הסימפטומים של ההפרעה ממשיכים להופיע. במקרים רבים, הרופא מעלה את המינון של התרופה, מבלי לבדוק אפשרות של גורם אחר.

חוסר או יתר בוויסות החושי הינו תופעה נפוצה למדי, בה רמת הסינון של גרויים הנקלטים באמצעות החושים הינה מוגברת או מופתחת מהממוצע (Sensory Modulation Disorder SMD).
כך למשל, אדם בעל רגישות יתר שמיעתית חווה רעשי רקע כגרוי מתמיד שהוא אינו יכול להתעלם ממנו. רעשים כאלה יכולים להיות רעשים של דיבור, רעשים חזקים למיניהם ואף רעשים חלשים ומינוריים כתקתוק שעון או רעש של מזגן. היות והן בית הספר והן סביבה אחרת אינם “סטריליים” מרעשים, הגרויים הם תדירים וחודרים ללא הרף.

רגישות יתר נפוצה הינה רגישות יתר למגע (טקטילית). אנשים בעלי רגישות יתר למגע חווים מגע באופן בלתי נעים וחודרני. אנשים אלה יעדיפו תכופות לכבס את בגדיהם החדשים לפני לבישתם, יסירו את הפתק של החולצה, ירתעו ממגע עדין ונשיקות רטובות של סבתא…, ימנעו ממגע עם חומרים שונים, יהפכו את הגרביים ויקפידו שיהיו מתוחים ועוד. גם במקרה זה, הצפת הגרויים על ידי מגע של אנשים בסביבה או אפילו קרבתם, מגע בחפצים שונים גורמים להעלאת רמת המתח.
במצב בו על האדם בעל רגישות היתר להתרכז, הוא מוסח שוב ושוב על ידי אותם גרויים שמיעתיים/תחושתיים. ההתמודדות עם המעמסה הזו של הצורך בריכוז והקשבה מחד וגרויים תדירים גורמים לו להצפה המתבטאת במתח גופני רב ובהסחה. המתח הגופני יתבטא במתח שרירי, דופק מואץ, עצירת נשימה, מה שיחייב לאחר מספר דקות תנועה לשם פריקה.

כל המאפיינים הללו, שהם תוצאה של הצפה מגרויים בלתי מווסתים, זהים למאפייני הפרעת קשב (הסחה מקשב וקושי בריכוז (ותנועתיות יתר או היפראקטיביות (על מנת לפרוק את המתח הגופני המצטבר. אבחון סטנדרטי עלול לאבחן הפרעת קשב וריכוז ככזו שעל רקע נוירולוגי ולהציע טיפול תרופתי. טיפול כזה אינו רלוונטי לסובלים מהפרעת קשב וריכוז על רקע של הפרעה בוויסות החושי. הטיפול בשיטת אלבאום נותן מענה להפרעה בוויסות החושי. הטיפול הינו גופני וכולל מגוון טכניקות כגון: מגע, הרפייה ונשימה. באמצעות הטיפול המטופל לומד לווסת את הגרויים ולהרפות את גופו ולפרוק את המתח, ועל ידי כך לשפר את רמת הקשב והתפקוד.

 

מומחה-קשב-וריכוז (1)

שתף עמוד זה