תיאום-תורים-למאבחנים-פורטל-קשב-וריכוז
תור למומחה מומלץ

מערכת תיאום תורים

אבחון הפרעות קשב וריכוז בבאר שבע

תוכן עניינים

מומחה-קשב-וריכוז (1)

אבחון הפרעות קשב וריכוז בבאר שבע:

מאפייני הפרעות הקשב, הריכוז וההיפראקטיביות
הפרעות הקשב, הריכוז, ההיפראקטיביות והאימפולסיביות הינן הפרעות נוירו התפתחותיות במערכת העצבית. ההפרעות הללו הינן פיזיולוגית אך מבאות לידי ביטוי באופן רגשי והתנהגותי. התכונה המרכזית בהפרעות הללו היא האפשרות לקלוט בה בעת מגוון גירויים רחב, ולהתייחס לכול אחד מן הגירויים הללו בצורה שוויונית. התכונה הזו לכשעצמה מצוינת בנסיבות כמו לחימה או ציד, אך העדר האפשרות לבודד ולהתמקד בגירוי אחד מבין שלל גירויים תוך התעלמות מכל היתר, היא עשויה לעורר קשיים, במיוחד כאשר יש צורך לבצע פעולה מונוטונית ממושכת כמו הקשבה, קריאה, לימוד וכדומה. תסמיני הפרעות הקשב והריכוז עשויים להשתנות מאד בין אנשים, הן בתסמינים עצמם, הן בעוצמתם והן בתחלואה הנלווית.

התסמינים מתבטאים גם באופנים שונים אצל האדם עצמו בהתאם לנסיבות כמו במצבים רגשיים או סביבתיים מסוימים. אף על פי שישנם מאפיינים מאוד וודאיים לגבי שינויים בתפקודו של המוח ובמבנהו, הפרעות הקשב, הריכוז וההיפראקטיביות הינן שקופות, כלומר, אין כיום אבחונים המאשרים באופן מוחלט כי קיימת הפרעה, והאבחונים הם נסיבתיים, על סמך ההשלכות של ההפרעות הללו באופן התפקודי וההתנהגותי. במרבית המקרים ההפרעות מאותרות כבר בגילאי הגן או בשנים הראשונות של בתי הספר היסודי, ואולם לא פעם הבעיה מאותרת רק במעבר אל בית הספר התיכון או בנסיבות אחרות כמו בעת הפנייה ללימודים אקדמיים, בהם עולה רמת הקושי של החומר הדידקטי, וכבר לא קיימת אפשרות להשתלט על הקושי ולהתמודד עימו. שכיחותן של ההפרעות גבוהה ומשערים כי בין 5%-10% מן האוכלוסייה לוקה בהן באופנים שונים ובעוצמות שונות.
קשה לאתר את הפרעות הקשב והריכוז בגיל הרך ואולם, לרוב מדובר בתינוקות פעלתניים מאוד, זריזים וערניים, הממעטים לישון, ולעתים אף בעלי התפתחות מוטורית מהירה. בגילאי הגן כבר קיימת אפשרות להבחין בהפרעות הללו, מהסיבה שלא פעם ישנם חוסר ריכוז ופעלתנות יתר כמו גם קושי לציית לחוקים. בגילאי בית הספר הקושי מתבטא באופן ברור יותר, כמו לדוגמה קושי בהכנת שיעורי בית, תנועתיות ייתר בכיתה, קושי בהתארגנות, קושי בקימה לבית הספר וכדומה. לא פעם קיימות גם הפרעות נלוות כמו רגישות ייתר תחושתית, קשיים מוטוריים ומסורבלות.

התחלואות הנלוות להפרעות הקשב, הריכוז וההיפראקטיביות
במידה ומדובר בהפרעות קשב וריכוז המלוות גם בהיפראקטיביות ואימפולסיביות, התופעה עלולה לבוא לידי ביטוי בקושי לשלוט בדחפים, התפרצויות זעם וכדומה. בגילאים הבוגרים יותר פוחתים לרוב מרכיבי ההיפראקטיביות והאימפולסיביות ומתורגמים לחוסר שקט פנימי, כשהפרעות הקשב והריכוז מצטיירים לכאורה כמרכיב דומיננטי בהפרעות, ואולם לא פעם הם מתאפיינים במוסחות דעת, קושי להשתלב במסגרות, חוסר יכולת לציית לחוקים וכדומה. התחלואה הנלווית עשויה לכלול חרדה, דיכאון, דימוי עצמי נמוך, בדיקת גבולות מתמדת, ולעתים אף נטייה לשימוש בסמים ואלכוהול. מחקרים הראו כי בני נוער אשר לוקים בהפרעות קשב וריכוז ושלא אובחנו וטופלו, קיימת אצלם מעורבות יתר בתאונות דרכים כשהנתונים הסטטיסטיים עומדים על 400% מעבר לאוכלוסייה הכללית.
בנוסף לקשיים בתחום הלימודי עשויים להיות קשיים בכל הביטי החיים, החל מקושי בקשר זוגי ומשפחתי, דרך הקושי בתכנון פיננסי וכלה בקושי להתמיד במקום עבודה אחד. ישנם אנשים אשר הצליחו להפוך את ההפרעות הללו ליתרון, וניתבו את התכונות הללו אל התחום המקצועי אותו בחרו אם באומנות, משחק, קריירה צבאית, משטרתית ואפילו קריירה ספורטיבית. ואולם, מדובר בבודדים, כאשר הנתיב אל ההגשמה העצמית מלווה לרוב בדרך רצופה מכשולים, אשר היו עשויים להימנע מלכתחילה. אבחון מוקדם של הפרעות הקשב והריכוז עשוי למזער ואף למנוע את כל ההשלכות של ההפרעה על היבטיה השונים, ולחסוך פגיעה משמעותית באיכות חייו של האדם. הליך האבחון של הפרעות הקשב והריכוז מורכב מכמה שלבים. כיום לא קיימת בדיקה אחת וודאית, המעניקה אבחון מוחלט. האבחנה הינה קלינית, בהתאם למדדים מוגדרים, לאחר ליקוט מידע רב ככל שניתן באמצעות אבחונים שונים.

הכלים השונים לאבחון הפרעות הקשב והריכוז
אבחון מוקדם של הפרעות הקשב, הריכוז וההיפראקטיביות עשוי להיות מהלך מכריע לשינוי עתידו של הילד. ההכרה בכך שמדובר בפגם פיזיולוגי נטרלי שאינו תלוי בתכונות אופי או רמת משכל, היא התנאי הראשון לקבלה של הסובבים ולבניית סביבה תומכת עבור הילד. זהו גם השלב הראשון בדרך להעלאת הדימוי העצמי. האבחון מעניק תמונה כוללת וממוקדת של מקור הקשיים, ובאמצעותה ניתן לרקום תוכנית טיפול במטרה לקדם את הילד, לצמצם פערים אקדמיים, ולסייע לו לרכוש כלים להתמודדות ועקיפת הבעיה, עד למיצוי הפוטנציאל שלו באופן מלא. אבחון הפרעות הקשב חייב להתבצע, על פי חוק, באמצעות איש מקצוע רפואי המתמחה בטיפול בהפרעות הקשב והריכוז כמו נוירולוג או פסיכיאטר.

הרופא המומחה מבצע את האבחון הסופי תוך שהוא מסתייע באנשי מקצוע נוספים. ישנם שני סוגים של כלי אבחון להפרעות הקשב והריכוז, כשהסוג הראשון הוא הכלים הסובייקטיביים, ההכרחיים לאבחון הפרעות הקשב, כשהסוג הנוסף הוא המבדקים הממוחשבים, שמטרתם להעניק רובד נוסף, האובייקטיבי,
להשלמת תמונת הפרופיל הכוללת של הבעיה. כל תהליך אבחון של הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות חייב לכלול בתוכו הערכה קלינית ושאלוני אבחון, המורכבים מהיסטוריה של הילד ושל משפחתו, הערכה בהתאם למדדים של ה – DSM, בדיקה נוירולוגית, בדיקה קלינית, התנהגותית ורגשית, ובדיקות נוספות לשלילת האפשרות של מחלות או ליקויים אחרים, המדמים את תסמיני הקשב והריכוז. האבחונים הסובייקטיביים השכיחים הינם המבחן הדידקטי והפסיכו דידקטי. חשוב להדגיש כי מטרתו המרכזית של המבחן הדידקטי היא לאתר לקויות למידה כמו דיסלקציה, דיסגרפיה ודיסקלקוליה, ובמידה ועולה החשד כי קיימות הפרעות קשב וריכוז, מתבצע מראש האבחון הפסיכו דידקטי, או שקיימת השלמת המרכיב של האבחון הפסיכולוגי באבחון הכללי. האבחון הדידקטי בוחן באופן מדוקדק את מיומנויות הלמידה הבסיסיות שהן קריאה, כתיבה ומתמטיקה, תוך שימת דגש למנגנונים הקוגניטיביים של הקשב והזיכרון, התפיסה החזותית, השפה ומנגנונים נוספים. בנוסף נבחנות אסטרטגיות הלמידה של הילד ויעילותן. האבחון נועד לאתר לקויות למידה, להבין את מהותן ומקורן, ולרקום באמצעות ההבנות הללו טיפול המותאמת בדיוק לצרכי הילד. האבחון הדידקטי מתבצע באמצעות מאבחן דידקטי אשר הוסמך לשם כך.

האבחון הפסיכו דידקטי ואבחונים ממוחשבים
האבחון הפסיכו דידקטי הינו שילוב של אבחון דידקטי ופסיכולוגי, כאשר החלק הפסיכולוגי חייב להתבצע באמצעות פסיכולוג. האבחון הפסיכו דידקטי מעניק את האפשרות להבין באופן מעמיק את מהות קשייו של הילד בכל ההיבטים, החל ממיומנויות למידה וכלה ביכולות הקוגניטיביות תוך שימת דגש העל ההיבט הרגשי. האבחון המשולב מלמד על הקשרים בין כל תחומי הקושי השונים, ובו בזמן גם מבדל ובוחן באופן ממוקד כל קושי ונסיבותיו. בנוסף לאבחונים הללו קיימים גם האבחונים הממוחשבים שמטרתם להוות אמצעי עזר נוסף להבנת הקשיים ומרכיביהם בהפרעות הקשב, הריכוז וההיפראקטיביות. המבדקים הללו אינם מהווים תחליף לבדיקת רופא מומחה או אבחון פסיכו דידקטי, אלא ככלי מסייע להבנת פרופיל הבעיה. המבחנים הממוחשבים השכיחים הם מבדק TOVA, מבדק BRC ואבחון MOXO.
למבחנים הממוחשבים הללו ישנם יתרונות וחסרונות, כשיתרונם הברור טמון באובייקטיביות שלהם. היתרונות שבמבדק TOVA הם יכולת האבחון כבר בגילאים צעירים, ללא הצורך בשליטה בקריאה וכתיבה. יתרון נוסף נעוץ מעצם היכולת לבחון את אפקטיביות הטיפול התרופתי בו זמנית. החיסרון במבדק TOVA נעוץ ברמת הדיוק העומד על כ- 80%. זהו גם חסרונו של מבדק BRC. אבחון MOXO הוא פרי פיתוח ישראלי, כששלושת יתרונותיו הבולטים הם היכולת לבחון את מרכיב התזמון בנוסף למבדקים האחרים, הוספת אלמנט של מסיחי דעת, על מנת לאפשר לנבדק להיבחן בסביבה גדושת גירויים, בדיוק כמו בסביבתו הטבעית במהלך חייו היומיומיים, ורמת הדיוק הגובלת בכ – 90%. בתום כל סוללת האבחונים והמבדקים יערכו אנשי המקצוע הערכה כללית מקיפה וירקמו תוכנית טיפול המותאמת בדיוק לצרכיו של הילד. אבחון הפרעות קשב וריכוז בבאר שבע נערך במספר מוקדים מומלצים כמו מכון משאבים, המתמחה באבחון וטיפול בילדים, מתבגרים ומבוגרים בכל באר שבע וסביבתה, ומכון “בשביל הגישה” המתמחה באימון הפרעות קשב וריכוז בילדים ומבוגרים, מהווה גם בנוסף מרכז ייעוץ והדרכה עבור הורים. שני המכונים הללו מורכבים מצוות מקצועי ביותר של מומחים מכל קשת תחומי הרפואה והחינוך.

בתום כל סוללת האבחונים והמבדקים יערכו אנשי המקצוע הערכה כללית מקיפה וירקמו תוכנית טיפול המותאמת בדיוק לצרכיו של הילד. קיימים לא מעט מכוני אבחון להפרעות קשב וריכוז בבאר שבע ופרבריה. חלקם מוכרים דרך גורמים רפואיים ומשרד החינוך, אך ישנם מכונים לאבחון הפרעות קשב וריכוז בבאר שבע, בהם מבוצעים האבחונים שלא בידי אנשים אשר הוסמכו לכך. במידה ומדובר בתלמיד, על מנת שיזכה לקבלת הכרה וסיוע באמצעות משרד החינוך, יש לערוך את המבדק במרכז מאושר בלבד. אבחון הפרעות קשב וריכוז בבאר שבע נערך בכמה מוקדים מומלצים, כשאחד מהם הוא מכון משאבים, המתמחה באבחון וטיפול בילדים, מתבגרים ומבוגרים, בכל באר שבע וסביבתה. מכון מומלץ נוסף לאבחון הפרעות קשב וריכוז בבאר שבע הוא מכון “בשביל הגישה” המתמחה באימון הפרעות קשב וריכוז בילדים ומבוגרים, המהווה גם בנוסף מרכז ייעוץ והדרכה עבור הורים. שני המכונים הללו מורכבים מצוות מקצועי ביותר של מומחים מכל קשת תחומי הרפואה והחינוך. במידה והינכם מתגוררים באזור באר שבע או פרבריה, ואתם תרים אחרי מכון לאבחון קשב וריכוז בבאר שבע הסמוך למקום מגוריכם, אך במקביל מכון המעניק אבחון אמין ומוכר באמצעות הגורמים המוסמכים, ריכזנו כאן בעבורכם את רשימת המכונים המלאה

יש לכם שאלות? כנסו אל פורום הפרעות קשב וריכוז

מומחה-קשב-וריכוז (1)

שתף עמוד זה