תיאום-תורים-למאבחנים-פורטל-קשב-וריכוז
קשב וריכוז- מערכת תיאום תורים אצל המומחים המובילים בישראל

דיסלקציה מהי

תוכן עניינים

מומחה-קשב-וריכוז (1)

דיסלקציה 

דיסלקציה היא לקות למידה מולדת הבאה לידי ביטוי בהפרעה לתהליכים הקוגניטיביים של האדם כמו תהליכי הארגון שלו, תהליכי העיבוד, ניתוח המידע וכד’ בעקבות קשיים בשפה ובקריאה של טקסט. בקרב אוכלוסיית לקויי הלמידה, הדיסלקציה היא השכיחה ביותר וניתן למצוא אנשים רבים הסובלים ממנה בדרגות חומרה שונות. על פי רבים מן העוסקים ברפואה הדיסלקציה נובעת מבעיות נוירולוגיות – גנטיות אך לעומת זאת הפסיכולוגים טוענים כי אין הסבר מדויק לגבי הדיסלקציה והיא משתנה בין אדם אחד לחברו.

מי מאובחן כדיסלקטי ?

ההבחנה הראשונית במה שיכול להיות כסיכוי לדיסלקציה אצל הילד מבוצעת בדרך כלל על ידי ההורים של הילד או המורים שלו המבחינים בקושי שלו בקריאה ופיגור מסוים אחרי שאר התלמידים בכיתה או בכלל, ילדים בני גילו. לרוב, ברגע שהורה או מורה מבחין בקושי זה הוא פונה לבדיקות של הילד. בתחילה, בודק רופא כללי את הילד על ידי מחקר של ההיסטוריה הרפואית שלו בכדי לשלול את האפשרות שמדובר בבעיות נוירולוגיות או גופניות. במידה והרופא מגלה חשש כי אכן מדובר בבעיות כאלו, הילד נשלח לאבחון מקצועי מקיף המבוצע על ידי פסיכולוג חינוכי. האבחון של הפסיכולוג מבוצע במטרה עיקרית שהיא לבדוק את הפער בין האינטליגנציה של הילד לבין יכולות הקריאה שלו. לאחר האבחון, במידה ואכן זוהתה בעיה של דיסלקציה, ימליץ הרופא המטפל על דרכי טיפול מתאימות וכן יש לקחת בחשבון כי הילד יזדקק לטיפול על ידי מורה מקצועי, מורה המכיר את התחום ויכול לעזור לו בעזרת טכניקות שונות ללימוד קריאה בצורה הטובה ביותר.

המאפיינים של הדיסלקציה

הדיסלקציה הינה בעלת מאפיינים רבים, מאפיינים שניתן לראות אותם אצל רבים מאלו הלוקים בה והם יוכלו להעיד כי מאפיינים אלו נכונים גם לגביהם. המאפיינים העיקריים של הדיסלקציה הם:

  • בעיות הדיסלקציה עלולות להיות תורשתיות ורבים מאלו שלוקים בה יכולים להבחין כי במשפחתם ישנם אנשים נוספים הסובלים מבעיות קריאה.
  • הדיסלקציה פוגעת יותר בגברים מאשר בנשים, היחס הינו משמעותי מאוד ועומד על 8:1.
  • אנשים הסובלים מדיסלקציה הינם בעלי רמת אינטליגנציה ממוצעת ולעיתים אף יותר מכך. ברוב המקרים, אנשים הסובלים מדיסלקציה הינם מצליחים במיוחד במתמטיקה.
  • הדיסלקציה משפיעה גם על יכולות הכתיבה של הלוקים בה והיא גורמת להם להפוך אותיות בצורה משמעותית.
  • לוקים בדיסלקציה הינם בעלי בעיות קואורדינציה משמעותית והם הופכים את היד השולטת מימין לשמאל ולהפך פעמים רבות.
  • הזיכרון הוויזואלי של צורת האותיות אצל לוקים בדיסלקציה הינו חלש מאוד.
  • לרוב, אנשים בעלי דיסלקציה סובלים מקשיים ובעיות בשפה, בהבנת הנשמע וכמובן, בהבנת הנקרא.
  • ברוב המקרים, דיסלקטים קוראים מילים מתוך אינטואיציה ולא מתוך הבנה של המילה עצמה.
  • חלק מהדיסלקטים סובלים גם מבעיות של התמצאות במרחב, בעיות אותן ניתן לאתר כבר מגיל קטן.

עוד על דיסלקציה

מומחה-קשב-וריכוז (1)

שתף עמוד זה