תיאום-תורים-למאבחנים-פורטל-קשב-וריכוז
תור למומחה מומלץ

מערכת תיאום תורים

סיורים מותאמים לתלמידים עם לקויות למידה בכנסת

תוכן עניינים

מומחה-קשב-וריכוז (1)

 

בשנת הלימודים הקודמת הייתה הלמידה המשמעותית העוגן המרכזי בתהליכי ההוראה למידה בבתי הספר. הלמידה המשמעותית במהותה מתמקדת במשמעות חומר הלימוד ללומד, שמוביל להפנמת  החומר הלימודי לאורך זמן. חלק נכבד מהלמידה המשמעותית מתמקד בלמידה אקטיבית, מחוברת לשטח, מלווה בדוגמאות וחומרים ויזואליים. הסיורים הלימודיים הם חלק חשוב ממנה.

למידה משמעותית היא נדבך חשוב ללומד בחינוך הרגיל והיא עוצמתית יותר בחינוך המיוחד. תלמידים שטווח הקשב שלהם קצר, למשל, יתקשו ללמוד בכיתה בהוראה פרונטלית. לפיכך, משרד החינוך מחפש גורמים שיוכלו לסייע לתלמידים שכאלה בהליך הלמידה. מרכזי מבקרים הם מקום שמאפשר להטמיע טוב יותר את הנלמד באמצעות דוגמאות מהשטח. גם כנסת ישראל הוא מקום ששווה לבקר בו, כדי להבין הליכים אזרחיים, להכיר את מוסדות השלטון ולהפנים שאלות מהותית, כמו כיצד מתנהלת המדינה הזאת.

האגף לחינוך מיוחד של משרד החינוך מציג באתר שלו הודעה שבשנת הלימודים תשע”ו מציעה כנסת ישראל לתלמידים עם צרכים מיוחדים את התכנית “חוויה דמוקרטית מיוחדת”. התכנית מיועדת לתלמידי החינוך המיוחד בבתי הספר של החינוך המיוחד וכן לתלמידים משולבים בבתי הספר. תכנית שכזו מתאימה גם לתלמידים שלומדים בכיתות רגילות, בעלי הפרעות קשב וריכוז, היפראקטיביים ובעלי הפרעות התנהגות.
התכנית פועלת במקביל בבתי הספר ובכנסת וכוללת; סיורים במשכן הכנסת בירושלים, פעילות במוסדות החינוך, במסגרת תכנית “מתחברים לכנסת”, וטקס קבלת תעודת זהות. משרד החינוך הפיץ חוזר מיוחד בנושא זה למחוזות משרד החינוך.
התכנית החלה לפני כשלוש שנים, אז ביקרו במשכן הכנסת מנהלת האגף לחינוך מיוחד, יחד עם צוות מטה משרד החינוך והמדריכים הארציים. חלק מתלמידי מערכת החינוך מבקרים בכנסת מסיבות שונות, אם כחלק מלימודי אזרחות, ואם כחלק מחינוך לערכים ועוד.

כדי לשלב בתכנית הסיורים תלמידים עם צרכים מיוחדים, נדרש היה לפתח תכנית לימודים מיוחדת. לקראת סוף שנת הלימודים ביקרו בכנסת מפקחי החינוך המיוחד, שבחנו כיצד הכנסת נערכת לארח תלמידים שאינם משתייכים לחינוך הרגיל. הם בחנו את התכנית שמיושמת בכנסת, שנבנתה עם צוות האגף לחינוך מיוחד, בשיתוף צוות תחום התוכן של מרכז המבקרים בכנסת. בתכנית גם ניתן מענה להתאמת הסיורים לתלמידים שסובלים מהפרעות קשב וריכוז, היפראקטיביות, חוסר ריכוז, בעיות התנהגות ועוד.
התכנית הושקה בחודש דצמבר 2013, בטקס חגיגי שנערך במשכן הכנסת. מאז ועד היום ממשיכה התכנית לפעול בכנסת. כיום היא מופעלת בעברית, ערבית ובשפת הסימנים לתלמידים חרשים.

סיורים מותאמים
סיורים בכנסת ללקוי למידה
מומחה-קשב-וריכוז (1)

שתף עמוד זה