תיאום-תורים-למאבחנים-פורטל-קשב-וריכוז
תור למומחה מומלץ

מערכת תיאום תורים

ADHD, התסמינים המרכזיים

תוכן עניינים

מומחה-קשב-וריכוז (1)

ADHD, התסמינים המרכזיים
משמעות ראשי התיבות ADHD היא Attention deficit hyperactivity disorder. בעברית קרויה ההפרעה הזו הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות. בציבור הרחב נהוג לקרוא לה הפרעות קשב וריכוז. מקור השם בתסמין המרכזי והנפוץ ביותר שמאפיין את הלוקים בה – חוסר יכולת להתמיד בריכוז והפרעות מתמידות ביכולת הקשב. עם זאת, ישנם תסמינים רבים מאוד להפרעה שלעתים אפילו סותרים זה את זה במהותם.

חשוב מאוד להכיר את התסמינים השונים כיוון שלעתים קרובות אנשים עם ADHD לא מובנים כהלכה בחברה וכתוצאה מכך אנשים שסובלים מההפרעה סובלים לעתים קרובות מדעות קדומות או סטיגמות על לא עוול בכפם. ההפרעה מופיעה כתוצאה מהתפתחות לא תקינה של מערכת העצבים המרכזית ולכן התסמינים שלה לרוב מופיעים לפני גיל 7 שנים. עם זאת, האופי הפרוגרסיבי שלה מוביל לכך שישנם גם מבוגרים רבים שסובלים ממנה.

מה בין תסמיני ליבה לתסמינים נלווים?
הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות היא הפרעה שמאופיינת בתסמיני ליבה ובתסמינים משניים או נלווים. תסמיני הליבה הם אלו שנובעים באופן ישיר מהפתולוגיה הנוירולוגית של הסובל מההפרעה. התסמינים הנלווים הם למשל בעיות בדימוי העצמי שהתפתחו באופן משני לבעיה המרכזית. ילד שמתקשה בלימודים כתוצאה מADHD, יפתח לעתים קרובות דימוי עצמי נמוך או אפילו דיכאון בסופו של דבר, אבל הדימוי העצמי או הדיכאון לצורך העניין הם רק תסמינים משניים או תחלואות נלוות, אם תרצו.
חשוב להבדיל בין התסמינים המרכזיים למשניים כיוון שהתסמינים המרכזיים נכון לכתיבת שורות אלה עדיין לא ניתנים לריפוי באופן מלא ולרוב מטופלים תרופתית אבל בצורה כרונית, כלומר על הנוטל את התרופות להמשיך ולקחת אותן באופן קבוע במשך כל ימי חייו. עם זאת, התסמינים המשניים יכולים להיות מטופלים בצורה טובה מאוד ולהיעלם כליל.

תסמיני הליבה של ADHD
התסמין המרכזי ממנו קיבלה ההפרעה את שמה הוא קושי ביכולת הקשב והריכוז בדרגות חומרה משתנות. הריכוז מוגדר כסך כל הפעולות המוחיות אך גם סך כל המצבים הרגשיים והסביבתיים שנותנים לאדם את האפשרות לקלוט גירויים מהסיבה החיצונית שלו. משמעות הקשב היא היכולת לבחור גירויים ספציפיים מתוך שטף המידע בו מציף אותנו העולם החיצוני.

דוגמא טובה לבעיית ריכוז וקשב היא אדם שלא מסוגל להתרכז בכיתה בה נשמע רעש של מחוג שניות שנע באופן קצוב. אדם ללא ההפרעה מסוגל לסנן את הצליל הזה בדיוק כמו שהוא מסוגל לסנן רעש של מזגן או שיחה שמתנהלת מאחוריו. אדם שסובל מהפרעת קשב וריכוז יתקשה לעתים קרובות לסנן את אפיקי המידע הלא רלוונטיים או הלא חשובים ובסופו של דבר לא יוכל להתרכז בשיעור או בהרצאה או בשיחה עם אדם אחר לצורך העניין.
הריכוז הוא גם מה שמאפשר לאדם לאסוף את היכולות המנטליות שלו ולהתמקד בביצוע משימה כלשהי. בעיות קשב וריכוז גורמות לעתים קרובות לסובלים מהן להימנע מביצוע פעולות שדורשות זמן ארוך של מיקוד.
על בעיות זיכרון, בלבול וקשיים נוספים
אנשים רבים שסובלים מהפרעת קשב וריכוז מתלוננים על יכולות נמוכות בתחום הזיכרון. בבדיקות שהתגלו נראה כי יכולת הקשב אכן משפיעה באופן ניכר על הדרך בה אנחנו מאחסנים מידע במוחנו. הקשב מעורב בתהליכי הקידוד של זיכרונות ומשפיע באופן ניכר על הזיכרון לטווח קצר, ממנו מועבר המידע לזיכרון לטווח ארוך.

אחד התסמינים הנפוצים שבדרך כלל גורר מחשבות שליליות אודות האדם הסובל ממנו הוא חוסר היכולת להתמקד בגירוי בודד. אנשים שלוקים בתסמין זה ישחקו במחשב בזמן שיחה עם עמית לעבודה, יקראו עיתון בזמן השיחה עם ההורים ובזמן שיחה עם בת זוגם יאזינו למוזיקה. מן הסתם אנשים כאלו נראים מהצד כאנשים לא קשובים, אנטיפטיים או יהירים. אנשים שסובלים מתסמין זה נחשבים לאנשים ששום דבר לא מעניין אותם מספיק בשביל שיתרכזו רק בו. למרבה האירוניה, התמקדות בגירויים נוספים היא הדרך היחידה שלהם להפנות לו את תשומת הלב והריכוז.
תסמינים נפוצים נוספים הם בלבול וקושי בחשיבה בהירה, פגיעה ביכולת של עיבוד מספר נתונים בו זמנית וקושי בפיצול של הקשב לצורך ביצוע כמה משימות בעת ובעונה אחת. לא קשה להבין שפעמים רבות אנשים שסובלים מהפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות נתפסים כאנשים לא מוצלחים, איטיים, חולמניים, מפוזרים או ככאלה שלא ניתן לסמוך עליהם בעיניים עצומות. הטראגיות של גורל זה היא שישנם אינספור אינדיבידואליים שאכן סובלים מההפרעה ולא מודעים לכך. בסופו של דבר הסטיגמות שנרקמות סביבם הופכות למציאות ומאומצות בלית ברירה על ידי האנשים הסובלים מן ההפרעה עצמם.

אימפולסיביות ושליטה בדחפים
בפשטות ניתן לכתוב כי אימפולסיביות היא הקושי לשלוט בדחפים, ביצוע פעולות ללא מחשבה על ההשלכות שלהן, קושי באיפוק התגובה ועוד. בדיוק כמו כל התסמינים כולם, גם האימפולסיביות מתבטאת בצורה שונה אצל אנשים שונים. ישנם כאלו שיתפרצו לעתים קרובות, אחרים רק לא יוכלו לחכות לתורם בשיחה או במשחק. ישנם אינדיבידואלים שיתקשו מאוד להימנע מעיסוק בפעילויות מסוכנות ואחרים יתקשו להתנהג לפי החוקים החברתיים או הקודים הרשמיים.

היפראקטיביות
היפראקטיביות היא מה שמוביל לסממנים הנראים ביותר לעין בהפרעה. מדובר על חוסר שקט תנועתי, קושי בישיבה רצופה ונינוחה לאורך זמן, משחק עצבני בחפצים בזמן שיחה ועוד. ילדים היפראקטיביים מופנים לאבחון יותר מילדים שלא סובלים מהיפראקטיביות, פשוט משום שהם בולטים יותר, רעשניים יותר ותנועתיים יותר (קמים לעתים קרובות מהכיסא וזעים באי נוחות בזמן שהם יושבים).
ישנו מידע רב בנושא שמומלץ לקרוא ולהכיר. מדובר על תופעה שנמצאת בשכיחות של בין 5-15% באוכלוסייה הכללית וישנם חוקרים רבים שטוענים כי הממדים שלה אף נרחבים הרבה יותר מכך. רוב הסיכויים שאתם מכירים לפחות שניים או שלושה אנשים שסובלים מההפרעה הזו. ייתכן שאפילו שפטתם אותם לרעה. נסו להכיר את התופעה ולהבין שלעתים קרובות מדובר על התנהגויות שאינן ניתנות לשליטה. מדובר על התרעה הניתנת לאבחון ולטיפול ולכן לעתים כדאי אפילו לנסות לדבר עם אדם המפגין תסמינים אלו או אחרים על פנייה לאבחון.

מומחה-קשב-וריכוז (1)

שתף עמוד זה